Ekonomi

Malatya Doğanşehir Elmalı Barajı ve Sulaması Tamamlandı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Malatya Doğanşehir Elmalı Barajı ve Sulaması’nın tamamlandığını duyurdu.

DSİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, DSİ, tarımda modern sulamanın yaygınlaştırılması, toplulaştırma çalışmaları ile tarım arazilerinden en yüksek faydanın sağlanması, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırılması için var gücüyle çalışıyor. yerleşim yerlerini ve tarım alanlarını sel risklerine karşı korumak için aynı zamanda sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla çalışmaktadır. Her damla suyu korur.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Malatya Doğanşehir Elmalı Barajı’nda tüm imalat çalışmalarının tamamlanarak su tutma işleminin yapıldığını, 2024 yılında tarım arazilerinin can suyuna kavuşacağını belirtti. Sulama inşaatı kapsamında sulama sezonu tamamlandı.

Toplam 2 bin 530 dönüm araziye can suyu sağlayacak Doğanşehir Elmalı Barajı ve Sulaması’nın bölge tarımı açısından büyük önem taşıdığını belirten Balta, “Elmalı Barajı ve Sulaması sayesinde sulama maliyetleri azalacak. 2 bin 530 dönüm arazide verim artacak. Sulu tarıma geçişle birlikte çiftçilerimiz farklı ürünler üretebilecek” Ekip dikim yapabilecek. Kazançları artacak. Malatyalı üreticiler 2023 rakamlarına göre yılda yaklaşık 9 milyon lira daha fazla kazanacak.” sözlerini kullandı.

Temelden yüksekliği 52 metre olan Malatya Doğanşehir Elmalı Barajı’nın gövdesi, ön yüzü membran kaplı kaya dolgu tipinde tasarlandı. 1 milyon metreküp depolama hacmine sahip olacak baraj, 2 bin 530 dönüm araziye can suyu sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu