Haber

Nijerya Parlamentosu Başkanın Lüks Yat Talebini Reddetti

Farouk Chothia ve Wycliffe Muia | BBC haberleri

Nijerya parlamentosunun alt meclisi, hükümetin devlet başkanı için 6 milyon dolarlık bir yat satın alma planını reddetti.

Enflasyonun yüzde 26’ya yükseldiği ve para biriminin dolar karşısında değer kaybettiği bir ekonomik kriz yaşayan Nijerya’da, devlet liderinin böyle bir dönemde lüks yat talebi eleştirildi.

Başkan Bola Tinubu Mayıs ayında iktidara geldiğinde israfı azaltma ve geçim sorunlarını çözme sözü vermişti.

Milletvekilleri bütçe teklifinde bu harcamayı değiştirerek öğrencilere 6 milyon dolar kredi verilmesine karar verdi.

İnsan hakları aktivisti ve eski milletvekili Shenu Sani, “Yoksul insanlar kanoda hayatta kalma mücadelesi verirken, ülkenin lideri için yat satın alamazsınız” dedi.

Nijerya Sosyo-Ekonomik Haklar ve Sorumluluk Projesi (Serap) de, “137 milyon Nijeryalı aşırı yoksulluk içinde yaşarken bu yat alımı hiçbir şekilde haklı gösterilemez.” dedi.

Öte yandan Tinubu’nun sözcüsü Temitope Ajayi, yat satın alma talebinin donanmadan geldiğini ve doğrudan Tinubu ile ilgili olmadığını söyledi:

“Bildiğim kadarıyla bütçede nasıl bahsedilirse geçsin bu talep donanmadan geldi ve elbette operasyonel gerekçeleri de var.”

Öte yandan bütçeden parlamento giderleri için 36 milyon dolar ayrıldı. Bunların arasında lüks bir araba alımı ve yeni bir başkanlık binası için yapılan harcamalar da yer alıyor.

Hükümet ayrıca başkanlık hava filosu için 15 milyon dolar harcamayı planlıyor.

civril-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu